main

Dziecko

Jak ubrać dziecko, aby było widoczne na drodze?

2 stycznia 2020 — 0

Depositphotos_132585056_l-2015-960x1440.jpg

W okresie jesienno-zimowym dochodzi do tysięcy wypadków. Wśród poszkodowanych uczestników ruchu drogowego znajdują się dzieci…

Jesienią ubiegłego roku, krotoszyńska Policja, na swoim profilu w portalu Facebook, umieściła dwa, niemal identyczne zdjęcia.

jak ubrać dziecko aby było widoczne na drodze
Dziecko na przejściu dla pieszych / Źródło: Facebook
w co ubrać dziecko, aby było widoczne na drodze
Dziecko na przejściu dla pieszych / Źródło: Facebook

Na pierwszym z nich widzimy miasto, przejście dla pieszych, jesienną i ponurą aurę oraz dziewczynkę na przejściu ubraną na żółto. Drugie zdjęcie to ten sam kadr. Tyle, że bez dziecka. Jednak… po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć, że dziecko tak naprawdę tam jest! Ale ubrane w ciemne ubrania i… zupełnie go nie widać!

Ciemna bluza z kapturem, granatowe spodnie, czarna kurtka dziecięca lub płaszczyk – mogą wydawać się idealnym ubraniem do szkoły w porze jesienno-zimowej. A to dlatego, że często pada, na ulicach powstają kałuże i takie ubranie łatwiej jest utrzymać w czystości. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka – tego rodzaju stylizacja to nie najlepszy wybór. Szczególnie, gdy dziecko jest uczestnikiem ruchu drogowego i przemieszcza się pieszo np. w drodze ze szkoły.

Kolor ubrania wpływa na widoczność dziecka na drodze!

Dziecięce ubrania na jesień i zimę winny być kolorowe lub zawierać odblaskowe elementy. Denley Kids

Już w godzinach popołudniowych w miastach, nie wspominając o małych miejscowościach i wsiach – jest naprawdę ciemno! W szary, ponury dzień, a tym bardziej wieczorem – widoczność jest naprawdę ograniczona! To znacznie utrudnia kierowcom dostrzeżenie dziecka i może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Dlatego tak ważne jest kupowane dzieciom kolorowych, jaskrawych ubrań, a na ciemną odzież – bezwzględne stosowanie odblasków! Warto przy tym pamiętać, że człowiek jest postacią 3D. Używając odblasków należy przestrzegać zasady, że muszą znaleźć się one z różnych stron. Warto zwrócić uwagę, by kurtka dziecięca miała wszyte elementy odblaskowe czy to na rękawach, czy z przodu. Podobnie z obuwiem. Wybierajmy modele, które zawierają odblaski. Oczywiście nie zapominamy o przywieszkach! Na plecak, na zamek kurtki. Wszędzie, gdzie się da! Byle by dziecko było maksymalnie widoczne na drodze!

0 0 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x